Przejdź do treści

Jak sprawdzić hosting strony?

Hosting jest istotną sprawą w zakresie prowadzenia różnego rodzaju portali. Nierzadko zdarza się, że dany człowiek potrzebuje dowiedzieć się, na jakim hostingu jest strona. Może chodzić o zwyczajne zainteresowanie lub próbę zaproponowania lepszej oferty. W każdym przypadku sprawa jest wyjątkowo prosta.

Strona internetowa – hosting

Hosting to usługa prowadzona przez różne firmy wyposażone w serwery, których celem jest udostępnianie ograniczonych zasobów owych serwerów w ramach abonamentu, najczęściej na rzecz prowadzenia strony internetowej. To właśnie dzięki hostingowi można cieszyć się ciągłym, a więc trwającym całą dobę dostępem. Zależnie od poszczególnych ofert hostingi różnią się właściwościami i parametrami. Chodzić może chociażby o maksymalną objętość udostępnianego dysku (najczęściej wyrażaną w GB). Kiedy ta jest zbyt mała, w pewnym momencie rozwój domeny może zostać ograniczony – nie będzie możliwości dodania nowych plików, treści itd.

Szukasz dobrego hostingu?

Sprawdź

Nie wiesz, jak sprawdzić hosting strony? To proste!

Hosting jest sprawdzany z różnych powodów. Czasami robią to firmy hostingowe, które chcą przedstawić potencjalnemu klientowi ofertę wychodzącą naprzeciw temu, z czego aktualnie korzysta. Takie informacje są także przydatne dla przedsiębiorstw trudniących się SEO, czyli pozycjonowaniem w Google.

W niektórych przypadkach strona internetowa hosting ma wypisany na samym dole witryny, jednak zdarza się to sporadycznie i w większości przypadków należy skorzystać z innego rozwiązania.

Często dobrym pomysłem jest wpisanie komendy w terminalu „dig ns [domena]”, (czyli np. dig ns apple.com). Dzięki temu zobaczy się dns strony i za sprawą nazw serwerów można dowiedzieć się, kto jest hostem.

Dobrym rozwiązaniem jest również skorzystanie z różnego rodzaju portali internetowych, które pozwolą otrzymać takie informacje, jak datę zarejestrowania domeny, w niektórych przypadkach właściciela witryny, a także nazwę hosta, serwery dns i numer IP. Istnieje wiele tego rodzaju portali. Dla polskich witryn, a więc których adresy zakończono .pl, odpowiednim wyjściem jest uruchomienie strony dns.pl, czyli adres Krajowego Rejestru Domen, a następnie przejście do zakładki WHOIS. Często jednak polscy właściciele stron tworzą domeny zakończone za pomocą .org, .com itd. Oczywiście, można także skorzystać z międzynarodowych stron internetowych poświęconych temu zjawisku, na przykład whoishostingthis.com, gdzie można otrzymać znacznie więcej informacji.