Przejdź do treści

Jak wybrać hosting? Poradnik

Każdy człowiek chcący założyć swoją stronę internetową musi zastanowić się, jaki hosting wybrać. To decyzja w gruncie rzeczy istotna, ponieważ wpływa na możliwości serwisu, a więc ilość danych, które można na nim umieścić i wiele innych. W takim razie jak wybrać hosting? Nie jest to nic skomplikowanego!

Hosting to usługa związana z udostępnieniem klientowi pewnej części serwera, na którym zapisana jest domena. Dzięki temu może ona działać przez całą dobę. Dana oferta firmy hostingowej wpływa jednak na wiele spraw związanych z działaniem witryny, dlatego należy wiedzieć, jaka będzie dla niej odpowiednia. Oczywiście, każdy na pewno skupia się na cenie, jednak ta nie jest wymierna. Owszem, można spotkać się z różnymi ofertami przedstawiającymi wielkie zero złotych, ale zawsze jest jakiś haczyk. W tym przypadku zazwyczaj chodzi o fakt, że po jakimś okresie cena nie będzie już wynosiła zero złotych na miesiąc, ale o wiele więcej. Z tego powodu należy dobrze poznać warunki współpracy.

Tani, dobry hosting to przede wszystkim taki, który posiada w parametry odpowiadające wymaganiom witryny i ma stabilną cenę. Jednym z parametrów jest uptime, który powinien wynosić 99% (to gwarancja bezawaryjności serwera), jeżeli wartość jest niższa, to firma powinna przewidywać rekompensatę dla klienta.

Istotny jest też stan techniczny serwera, czyli jego podzespoły. Dalej na rynku można spotkać usługi bazujące na urządzeniach opartych na dyskach HDD, które są mniej stabilne i o wiele wolniejsze od popularnych dzisiaj, jednak odrobinę droższych SSD. W tym przypadku należy także zwracać uwagę na szybkość łącza.

Ważny jest też limit udostępnianego miejsca na serwerze, najczęściej wyrażany w GB. Najprostsze strony ważą około 200-400 MB, dlatego mało wymagający klient może skusić się na podstawową ofertę, która na pewno nie będzie oferowała mniej, niż 1 GB. Powinno się też zorientować, w jakim zakresie użytkownicy korzystają ze strony, jeżeli pobierają sporo zdjęć i odtwarzają różne multimedia, to transfer będzie niemały. Transfer na miesiąc to liczba danych, która może zostać pobrana przez wszystkich użytkowników witryny.

Dobrze, kiedy firma hostingowa oferuje backup, czyli kopię zapasową strony i baz danych itd. Dzięki temu nawet w przypadku awarii domeny można liczyć na przywrócenie starszej, działającej wersji. W tym zakresie ważna jest więc pomoc techniczna. Najlepiej, kiedy jest ona dostępna przez całą dobę lub większą jej część. W przeciwnym wypadku klient będzie musiał czekać na pomoc, a internauci nie skorzystają ze strony.